کیفیت استاندارد ایزو نمک خوراکی
استاندارد کیفیت و ایزو نمک خوراکی
مارس 16, 2020
نمک دریایی
بررسی مهمترین مزایا و ویژگی های نمک دریایی
آوریل 21, 2020
نمک و کرونا

سلام -سال نو مبارک

ویروس کرونا

همکاران .مدیران و ….. گروه نمک پاینده :

مجموعه شرکت نمک پاینده ضمن عرض تبریک سال نو  از آنجائی که این روزها ویروس کرونا باعث شده  شایعات در مورد آن زیاد شود و همچنین پرسش های  مانند محلول ضد عفونی و نحوه ضد عفونی کردن و ….. برای عموم مردم و حتی خود ما نیز  پیش بیاید لذا وظیفه خود دانسیتم تا مطالب زیر را به صورت خلاصه استخراج و در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم.

 لازم به عرض است این مطالب از فصلنامه آموزشی ویژه سلامت کارکنان تنظیم و تهیه (معصومه ندرلو کارشناس ارشد پرستاری (سوپروایزرآموزش سلامت) مرکز آموزشی درمانی حضرت ولیعصر (عج) استخراج شده است که لینک کامل  آن در زیر این مقاله  تقدیم شده است پس با مقاله آنچه درمورد ویروس کرونا باید بدانیم با نمک پاینده همراه باشید.

باتشکر -شرکت نمک پاینده -فروردین 1399

 این روزها صحبت از ویروس کرونا است و نظراتی درباره علائم بیماری و روش های انتقال زیاد شنیده می شود. شایدگاهی هم کل مکالماتمان به این موضوع اختصاص می یابد. اما همانطور که همیشه هم گفته اند پیشگیری بهتر ازدرمان است. با توجه به این که هنوز هم روشی برای درمان کرونا وجود ندارد، بنابراین بهتر است تا برای پیشگیری،بیشتر مراقب خود باشید. یکی از مهم ترین اقدامات برای پیشگیری، تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل استرس است

*****. اما  نکته مهم این است که چرا کنترل استرس؟

 البته تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل استرس هم راه های خودش را دارد. این روزها شایعات بسیاری شنیده می شودکه موجب نگرانی بیشتر می شود. قطعا بیش از 90%فضای مجازی و 100% نظرات افراد غیرمتخصص، منبع مناسبی برای دریافت اطلاعاتنیستند . به خاطر داشته باشید که ترس و استرس می تواند ریشه بسیاری از بیماری ها و ناخوشی های ما باشد. استرس باتضعیف سیستم ایمنی بدن، زمینه ساز بروز بیماری ها است. ترس بیش از حد موجب وسواس فکری می شود و دائماذهن شما را درگیر می کند. برای این که بر این استرس غلبه کنید، باید شایعات را از واقعیات تشخیص بدهید و پیگیرخبرهای مشکوک نباشید

اما رایج ترین شایعات در خصوص کرونا کدامند؟

شایعات مربوط به کرونا : شایعات می توانند موجب افزایش اضطراب، ضعف سیستم ایمنی، اختلالات روانی و دامن زدن به شایعات بیشتری

باشند. شایعاتی که در خصوص کرونا مطرح شده اند شامل :

 • ویروس کرونا، تنها سالمندان را مبتلا می کند . احتمال ابتلا به ویروس کرونا بستگی به توان سیستم ایمنی بدن دارد. در واقع افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیش از دیگران در معرض ابتلاء هستند و این موضوع ارتباطی به سن افراد ندارد . -2
 • بسته هایی که از چین آمده اند، ناقل ویروس هستند . یکی دیگر از شایعات این است که برخی فکر می کنند که نامه یا بسته های ارسال شده از چین ناقل ویروس هستند.در حالی که ویروسکرونا بر روی اشیاء نمی تواند زمان زیادی زنده بماند .
 • ویروس از طریق حیوانات خانگی انتقال می یابد . کرونای حیوانی با کرونای انسانی تفاوت دارد و کرونای حیوانات به انسان قابل انتقال نیست. تنها لازم است اگرحیوانات را لمس کردید دست هایتان را بشوئید
 • آنتی بیوتیک ها کرونای جدید را درمان می کنند . آنتی بیوتیک ها کاربردی در درمان ویروس کرونا ندارند و تنها برای درمان بیماری هایی با منشاء باکتری استفاده میشوند. بنابراین از مصرف آنتی بیوتیک ها جدا خودداری کنید
 • داروی کرونا تولید شده است . با این که تحقیقات آغاز شده است اما هنوز دارو یا واکسن کرونا تولید نشده است. تولید چنین دارویی نیاز به زمان زیاد و آزمایش های متعدد دارد .

آیا میدانید چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند؟

البته اگر سیستم ایمنی بدن تان قوی باشد، جای نگرانی نیست. حتی در صورت ابتلا به کرونا، بدن شما می تواند از پس آن بربیاید. اما اغلب علائم کرونا، بر روی سالمندان شدید تر است. میزان مقاومت سیستم ایمنی بدن، نقش مهمی را دربهیود و درمان کرونا ایفا می کند. افرادی که بیماری های خود ایمنی دارند، باید بیشتر مراقب باشند. به طور کلی اگرهر یک از شرایط زیر را دارید، بیشتر از دیگران نیاز است از ابتلا به بیماری پیشگیری کنید

1-سالمندان

2-بیماری های خود ایمنی مثل MS · آسم و بیماری های تنفسی

3-سرطان

4-مشکلات قلبی و عروقی

5-دیابت

6-فشار خون بالا

اگر هیچ کدام از موارد بالا را ندارید، به سیستم ایمنی بدن خود اعتماد کنید. سیستم ایمنی در بدن سالم، معمولا بارعایت موارد لازم و پس از طی دوره بیماری، بهبود میابد .

در ذیل به بعضی از سوئالات و پرسش های متادول این روزها  می پردازیم

چگونه محلول ضد عفونی کننده خانگی درست کنیم؟

این روزها هر جا که می رویم صحبت از ویروس کرونا و روش های مراقبت در برابر این ویروس است. از طرف دیگر با شیوع این بیماری بازار سیاه افراد سود جو که همیشه منتظرند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند حسابی رونق گرفته و دربسیاری از شهرها مردم با کمبود مواد ضدعفونی کننده روبرو شده اند. قبل از هر چیز همانطور که همه میدانیم بهتراست که کمتر از خانه بیرون برویم و به فکر راه های بهتری برای حفظ نظافت شخصی خود باشیم. در این مقاله ماسعی کردیم طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده خانگی را آموزش بدهیم

البته قبل از هرچیز باید تاکید کنیم که  هیچ چیز بهتر از شستن صحیح دست ها با آب و صابون نیست و لطفا و حتما دست هایتان رابه صورت مرتب با آب و صابون بشویید و اگر در موقیعتی بودید که به آب و صابون دسترسی نداشتید، محلول های ضدعفونی کننده خانگی گزینه های خوبی هستند .

اما این سوئال نیز  وجود دارد که دستمال مرطوب بهتر است یا محلول ضدعفونی کننده ؟

پژوهش های ویروس شناسان نشان می دهد که دستمال های مرطوب برای تمیزکردن سطوح مناسب هستند، نه برای ضدعفونی کردن دست ها که این دستمال ها به جای اینکه میکرب ها را از بین ببرند بیشتر آنها را پخش می کنند. دستمال های مرطوب به شرطی مفید هستند که حداقل ۲۴ درصد الکل داشته باشند .

فواید محلول های ضدعفونی کننده خانگی

محلول های ضدعفونی کننده موجود در بازار اغلب حاوی میزان زیادی الکل هستند که برای کودکان مناسب نیست. محلول های خانگی به ویژه برای کودکان مناسب هستند. در محلول های خانگی به جای استفاده از تری کلوسان ازروغن های اسانس استفاده می شود که ویژگی های آنتی باکتریایی طبیعی دارند؛البته دقت کنید اسانس هایی را انتخاب کنید که برای کودکان مناسب باشند .

 

انواع الکل های موجود و تفاوت آنها

-اتانول و ایزوپروپیل الکل »: اتانول و ایزوپروپیل دو الکلی هستند که کاربردهای زیادی در

مواد ضدعفونی کننده دارند. به عنوان مثال، اتانول باخلوص 70 تا 85 درصد به عنوان محلول

ضدعفونی کننده کاربرد دارد که ویروس ها و باکتری ها را به وسیله حل کردن چربی و پروتئین

آن ها از بینمی برد .

الکل صنعتی : این الکل هم همان اتانول است که خلوص بسیار کمتری دارد . الکل صنعتی قابلیت ضدعفونی و پاک کنندگی ویروس ها را ندارد . برای ایجاد تمایز میان الکل طبی و صنعتی، به این الکل، موادی مانند رنگ های قرمز و زرد، تلخ کننده ها و حتی متانول که الکلی سمی و مضر است اضافه می کندد که اثرات مخربی بر بینایی دارد و از راه پوست هم جذب می شود .

راه تشخیص الکل طبی واقعی از تقلبی

افراد سودجو با اضافه کردن وایتکس به الکل صنعتی رنگ آن را سفید می کنند و به عنوان الکل طبی به مردم می فروشند این روزها پس از کم شدن مواد ضد عفونی و الکل در کشور، افراد سودجو شروع به ساخت الکل های طبی تقلبی کرده و با اضافه کردن وایتکس به الکل صنعتی، این ترکیب را به جای الکل طبی به مردم می فروشند. برایتشخیص الکل تقلبی از واقعی یک راه بسیار ساده وجود دارد :

 

یک تکه پنبه را به الکل آغشته کنید و آن را آتش بزنید، در صورتی که الکل طبی اصل باشد شعله آتش آن بلند، وآبی متمایل به قرمز خواهد سوخت و در صورت تقلبی بودن شعله آتش بسیار کوتاه و قرمز رنگ خواهد سوخت ومعمولا زود خاموش خواهد شد و پنبه را نیز می سوزاند .

طرز تهیه محلول ضدعفونی کننده دست

مواد لازم :

-دو سوم پیمانه الکل مالشی یا اتانول

-یک سوم قاشق غذاخوری گلیسیرین گیاهی )اختیاری(

-یک سوم پیمانه ژل آلوئه ورا

-10 قطره اسانس دارچین یا درخت چای

-آب مقطر یا نقره کلوئیدی که قدرت آنتی باکتریالی دارد)اختیاری (

-اسانس های دیگر برای خوش بو شدن)اختیاری(

روش تهیه :

-ابتداالکل مالشی)یک حلال حاوی 70٪ ایزوپروپیل یا الکل مطلق است( یا اتانول را با ژل آلوئه ورا و گلیسیرین گیاهی)اختیاری( را در کاسه ای با هم مخلوط کنید .

-اسانس دارچین، درخت چای و یا هر اسانس دلخواه دیگر را به محلول اضافه کنید .

-این مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید؛ سپس آب مقطر یا نقره کلوئیدی را به میزان دل خواه اضافه کنید تامحلولتان رقیق شود.)در صورت دلخواه(

-با استفاده از قیف کوچکی، محلول را به بطری اسپری یا هر گونه بطری پمپی اضافه کنید .

چند نکته :

اگر الکل اتانول پیدا نکردید، از الکل متانول استفاده نکنید؛ زیرا این دو گونه الکل را نمی توان به جای یکدیگراستفاده کرد. متانول به شدت اشتعال زا و سمی است .

-در تهیه محلول ضدعفونی کننده دست باید مراقب باشید، زیرا الکل اشتعال زا است .

-اگر می خواهید قدرت الکل موجود در محلول کم نشود بهتر است ژل مرطو ب کننده آلوئه ورا یا گلیسیرین را ازمحلول حذف کنید .

اگر الکل طبی پیدا نکردید از الکل صنعتی استفاده نکنید .

طرز تهیه محلول ضد عفونی کننده سطوح خانه

مواد لازم :

 • 99 سی سی آب
 • 1 سی سی وایتکس )معادل در وایتکس های خانگی(

روش تهیه :

-99 سی سی آب سرد را با 1 سی سی وایتکس خانکی مخلوط کنید .

-با استفاده از قیف کوچکی، محلول را به بطری اسپری یا هر گونه بطری پمپی اضافه کنید .

-محلول پر قدرت خانگی شما آماده است کافی است جاهایی که قصد ضدعفونی کردن دارید را با این محلول اسپری کنید .

چند نکته :

هنگام درست کردن این محلول حتما از آب سرد استفاده کنید .

حتما دقت کنید که محلول را از دسترس کودکان دور نگه دارید .

حتما دقت کنید این محلول باید روزانه تهیه شود.

مصرف مشروبات الکلی در پیشگیری از کرونا هیچ تاثیری ندارد

در روزهای اخیر شایعه ای به سرعت در اینترنت و فضای مجازی توسط افرادی مغرض و فرصت طلب مبنی بر اینکه خوردن مشروبات الکلی بهترین راهکار برای فرار از ویروس کرونا است، جوانان و نوجوانان بی اطلاع در استان خوزستان را نشانه گرفته و آنها را به مصرف مشروبات الکلی سوق داده است. تعدادی از جوانان و نوجوانان خوزستانی به خصوص در اهواز که عموما هم در مناطق حاشیه ای چون زرگان، سید خلف، ملاشیه و … سکونت دارند، طی دو روز گذشته به مصرف مشروبات الکلی تقلبی روی آورده اند که متاسفانه  باعث مرگ بسیاری از این افراد شده است .

چگونه محیط خانه را ضدعفونی کنیم :

سرد شدن هوا و رسیدن فصل های پاییز و زمستان، به دلیل افزایش برودت هوا، اغلب افراد در خانه و محیط کار با ویروس های آنفولانزا و سرماخوردگی دست به گریبان خواهند بود. همه این افراد و اطرافیانشان نیز همواره به دنبال یک راه حل خوب برای از بین بردن ویروس ها ضدعفونی کردن خانه و محیط کار، و .. هستند . از طرفی در زمان بروزچنین شرایطی، به علت بسته بودن راه های ورود و خروج هوای تازه و تمیز مثل درب ها و پنجره ها و حضور افراد بیمار، میکروب زدایی کمی سخت است. اما برای از بین بردن باکتری ها باید هرچه سریع تر دست به کار شوید .با استناد به نتایج تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، می توان گفت که علت بسیاری از بیماری ها و مرگ و میر درسراسر جهان عفونت است. همان طور که می دانید انواع میکروب ها به راحتی توانایی سازگاری با محیط را دارند و به همین دلیل به شدت سلامت افراد را تهدید می کنند .

این روزها دغدغه افراد پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. ویروس کرونا اواخر سال 2019 میلادی در چین شیوع پیدا کرد و به سرعت بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران را درگیر کرد. این ویروس با علائم سرماخوردگی ظاهرمی شود و طی مدت کوتاهی به ریه ها حمله می کند و باعث بروز مشکلات تنفسی می شود .مسئله ای که ترس از این ویروس را بالا برده است، سرعت انتقال و شیوع آن است. ویروس کرونا از ویروس های مقاومی

است که طول عمر به نسبت بالایی دارد. طبق نتایج تحقیقات ویروس کرونا به مدت تقریباً 9 روز روی انواع سطوح فلزی، چوبی، پلاستیکی و … ماندگار است .یکی از راه های مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است. بارها و بارها در شبکه های اجتماعی و رسانه ها گفته شده که دست ها به صورت مرتب شسته شوند و یا هنگام عطسه و سرفه حتما از دستمال استفاده شود و … تمام توصیه های لازم در رابطه با بهداشت فردی را در مقاله زیر توضیح داده شده و پیشنهادمی کنیم در این شرایط ویژه مطالعه کنید .

اما یکی از مسائل مهم برای مقابله با ویروس کرونا و هر ویروس مقاوم دیگر ضدعفونی کردن خانه و محیط کار است،همانطور که در سطرهای بالا اشاره کردیم این ویروس مدت زمان نسبت طولانی روی سطوح باقی می ماند و به طبع درتماس با افراد منتثل می شود، بنابراین یکی از روش ها مهم و کارآمد برای مقابله با شیوع بیشتر کرونا ضدعفونی کردن سطوحی است که با آنها در تماس هستید، چه محیط کار و چه محیط خانه .

همه ما در روز برای کارهای مختلف مجبور هستیم به بیرون از خانه مراجعه کنیم، مثل خرید کردن، کارهای بانکی و… در شرایطی مثل الان که ویروس کرونا به شدت شیوع پیدا کرده است باید بعد از برگشت به خانه بلافاصله وسایل را ضدعفونی کنیم .

مواد غذایی که از سوپرمارکت و یا فروشگاه های زنجیره ای خریداری می کنید در معرض آلودگی و میکروب قرار دارد،

بعد از خرید بسته های مواد غذایی مثل ماکارونی، بطری شیر، رب گوجه و … را با یک دستمال آغشته به موادضدعفونی، تمیز کنید و بعد در یخچال و کابینت قرار دهید .میوه و سبزیجات را نیز قبل از قرار دادن در یخچال شسته و ضدعفونی کنید، محیط سرد و تاریک یخچال و فریزرمحل خوبی برای ماندگاری ویروس کرونا است. در این مدت پلاستیک مواد غذایی را دور بریزید .در مقاله های قبل در کیلیدمگ نیز گفتیم که سینک و اسفنج ظرفشویی به دلیل رطوبت محل تجمع و رشد باکتری ومیکروب است. در این شرایط سینک ظرفشویی را با شوینده ها تمیز و ضدعفونی کنید. اسفنج ظرفشویی را تمیز

بشویید و فاصله تعویض اسفنج را کم کنید. سطل زباله را مرتب خالی کنید و سطل را نیز ضدعفونی کنید .اگر شما از افرادی هستید که با کفش در خانه رفت و آمد می کنید، تا زمانی که شرایط به حالت عادی برمی گردد ازاین کار خودداری کنید و کفش ها را قبل از ورود به داخل خانه درآورید. سعی کنید با لباس های بیرون روی تخت و یامبل نشینید. اگر فراموش کردید، مبل ها را ضدعفونی کنید .

اگر یکی از نزدیکان شما علائم ویورس کرونا و یا آنفولانزا را دارند. لباس های فرد را جدا بشویید و بعد ماشین لباسشویی را نیز ضد عفونی کنید. برای ضد عفونی کردن ماشین لباسشویی کافی است اجازه دهید ماشین لباسشویی را خالی کنید، سپس با سفیدکننده و آب گرم شستشه و ضدعفونی شود .

سطوحی مثل کانتر، دستگیرۀ درها و کمدها، کلیدهای برق در تماس مستقیم با افراد هستند، و همانطور که اشاره کردیم این ویورس کرونا تا 9 روز در سطوح باقی می ماند و به افراد منتقل می شود. بنابراین باید نسبت به ضد عفونی کردن این نقاط حساسیت به خرج دهید. برای ضدعفونی کردن سطوح می توانید از ترکیب زیر استفاده کنید :

یک فنجان وایتکس را در با 5 فنجان آب مخلوط کنید،

محلول را روی سطح اسپری کنید و با یک دستمال تمیزبه صورت رفت و نه رفت و برگشت سطح را ضد عفونیکنید. دستمال را بعد از استفاده در هر سطح با همین محلول بشویید و برای سطوح دیگر استفاده کنید .

رطوبتی که از محلول ضدعفونی روی سطح باقی می ماند رابا دستمال خشک نکنید، اجازه دهید خود به خود خشک شود. دقت کنید که محلول حتما باید با آب سرد درست شود و نه آب گرم، آب گرم خاصیت گندزدایی و ضدعفونی محلول را از بین می برد .

حمام و سرویس بهداشتی باید مرتب ضدعفونی شوند، روشویی دستشویی، توالت فرنگی در تماس مستقیم با افرادهستند، بنابراین باید تمیز و ضدعفونی شوند. برای ضدعفونی کردن حمام و سرویس بهداشتی می توانید از شوینده های مخصوص سرویس بهداشتی استفاده کنید. تمیز و ضد عفونی کردن دیوار و کاشی ها، کف و سردوش فراموش نشود.

مایع دستشویی را جایگزین صابون برای شستن دست ها استفاده کنید .

شیر و روشویی را با شویند و فرچه تمیز کنید، همچنین دستمال توالت را یک محفظه مناسب قرار دهید. مسواک ها رانیز بدون درپوش مناسب در سرویس بهداشتی قرار ندهید. سطل حمام و سرویس بهداشتی را مرتب خالی کنید .

راهکارهای ضدعفونی کردن خانه و محیط کار

درب و پنجره ها را باز کنید

-یکی از راه های تولید و تکثیر انواع ویروس و میکروب در فضاهای بسته، عدم جریان هوای پاک و تمیز است .

-تکرار تنفس افراد بیمار شدت عملکرد باکتری ها را بیشتر کرده و موجب آلودگی فضای خانه و محیط کارتان می شود .

-بنابراین برای از بین بردن ویروس ها و ضدعفونی کردن خانه و محیط کارتان، توصیه ما این است که دقایقی همه ی درها و پنجره ها را باز بگذارید تا هوای آلوده و میکروبی از فضا خارج شده و هوای تمیز و تازه جایگزین شود .

-باز کردن درب ها و پنجره ها باعث می شود هوا در فضای بسته جریان داشته باشد و از گسترش میکروب هاجلوگیری کند

برای ضدعفونی کردن خانه اسپند دود کنید

اسپند یا همان اسفند به عنوان یکی از مهم ترین گیاهان آنتی باکتریال و تصفیه کننده هوای محیط شناخته می شود .

-این گیاه با خاصیت ضدعفونی کننده و میکروب زدایی که دارد می تواند در از بین بردن ویروس ها ضدعفونیکردن خانه و از بین بردن باکتری ها به شما کمک کند .

-همچنین دود کردن آن موجب تسکین اعصاب و آرام بخش نیز هست . از افراد بیماری بخواهید برای چند دقیقه اتاقی را که می خواهید درب و پنجره های آن را به منظور میکروب زدایی باز کنید، ترک کنند، سپس مسیرهای گردش هوا را باز بگذارید تا هوای تازه جایگزین هوای آلوده محیط بسته شود .

-دود کردن اسفند مانع شیوع آلودگی های ویروسی نظیر سرماخوردگی می شود .

-سوزاندن کندر در کنار اسپند خاصیت ضدعفونی کنندگی آن را افزایش می دهد و

موجب از بین بردن ویروس هامی شود .استفاده از بخور و دود کردن گیاهانی که

خاصیت ضد باکتریایی دارند می تواند در ضد عفونی کردن محیط

خانه بسیار مؤثر باشد.گیاهانی چون: اسپند، مریم گلی، عنبر نسارا، اکالیپتوس و بابونه

دارای خاصیت ضدعفونی کننده هستند .

برای ضدعفونی کردن خانه از مواد شوینده آنتی باکتریال استفاده کنید

-برای شستشوی لوازم پرکاربرد، انواع سطوح خانه و آشپزخانه، ریموت کنترل های لوازم الکترونیکی، تلفن های رومیزی و همه ی آنچه بین افراد به صورت مشترک استفاده می شود، حتماً از مواد شوینده ضدعفونی کننده استفاده کنید؛ تا ضمن از بین بردن باکتری ها و میکروب زدایی موجب انتقال ویروس و انواع میکروب از فردی به فرد دیگر نشوند .

– مناطقی از خانه که افراد خانواده در طول روز دفعات زیادی با آن ها برخورد دارند و آنها را لمس می کنند، باید با کیفیت و دفعات بیشتری میکروب زدایی شوند . این نقاط می توانند شامل دستگیره ها، پریز برق، نرده پله،شیرآب، دستگیره یخچال و فریز و … باشند .

-در انتخاب و خرید پاک کننده ها و شویندهای مصرفی تان دقت کنید. بهتر است مطمئن شوید که شوینده هایی که خریداری می کنید، قابلیت از بین بردن ویروس ها پاک کردن جرم ها و میکروب ها را دارند وعلاوه بر خاصیت شویند گی، ضدعفونی کننده نیز هستند .

اسفنج های شستشو را میکروب زدایی کنید

-وقتی ویروسی وارد فضای خانه شما می شود، موذیانه در تمام فضا جایگیری میکند. به همین خاطر شستشوی لوازم فردی و عمومی می تواند

در روند از بین بردن باکتری ها و میکروب زدایی تاثیر گذار باشد .

مثلاً ضدعفونی کردن اسکاچ و اسفنج های ظرفشویی بسیار مهم است. چرا که اسفنج ها در صورت آلوده بودن این قدرت را دارند که میکروب ها را به همه افراد خانه منتقل کنند .

– بنابراین لزوم استفاده از لوازم شوینده ضدعفونی کننده در این مورد نیز مهم است .

اسفنج های ظرف شویی به دلیل آن که در اغلب موارد خیس هستند

 محیط بسیار مناسبی برای رشدمیکروب ها و باکتری ها دارند، ضمن آن

که به دلیل دست به دست شدن بین اعضای خانواده به شدت می توانند

در انتقال بیماری مؤثر عمل کنند .

وسایل شخصی تان را ضدعفونی کنید

-دسته کلید، کیبورد کامپیوتر، هندز فری و گوشی های تلفن همراه در نقل و انتقال ویروسها بسیار مؤثرند . )ازمحلول وایتکس خانگی به نسبت یک سی سی وایتکس و 99 سی سی آب و یا الکل 73 درصدگندزدایی نمائید(

.می توانید آن ها را با تمیز کننده های آنتی باکتریال به صورت متداول تمیز کنید .

.کفشها را در محلول وایتکس خانگی به نسبت یک سی سی وایتکس و 99 سی سی آب غوطه ور و پس از 15دقیقه آبکشی و مقابل نور شدید آفتاب خشک نمائید

از خاصیت ضدعفونی کننده پیاز غافل نشوید

-شاید باورتان نشود که بوی پیاز می تواند میکروب های مضر را از بین ببرد .

-اگر سرماخورده اید، یا اگر می خواهید برای از بین بردن ویروس ها ومیکروب زدایی در خانه یا محل کارتان کاری کنید؛ چند پیاز را برش داده بعد از این که هرکدام از اعضای خانواده دوره بیماری باکتریایی یا عفونی خود را سپری کرد، حتماً همه ملحفه و لباس های او را با مواد ضد عفونی کننده شستشو دهید .و در نقاط مختلف قرار دهید .

-پیاز مانند یک دستگاه تصفیه هوا از ابتلای سایر اعضای خانواده به این بیماری وسایل بیماری های میکروبی جلوگیری خواهد کرد .

-حوله های دستشویی و حمام را میکروب زدایی کنید

-مواد خوراکی و محتویات یخچال را نیز ضدعفونی کنید

 -اسباب بازی های بچه ها را ضدعفونی کنید

 -برای ضدعفونی کردن خانه حواستان به سطل زباله و میکروب های اطرافش باشد

سطل زباله ای که در آشپزخانه تان قرار دارد، سرشار از انواع میکروب ها و باکتری ها است که باعث می شود هوای منزل شما نیز آلوده شود .

-برای ضدعفونی کردن خانه بهتر است سطل زباله به طور منظم هرشب خالی شود .

آلوده ترین وسایل خانه مثل پایه مخلوط کن

سازمان بهداشت عمومی و ایمنی NSF اعلام کرده است که واشر لاستیکی که زیر پارچ قرار می گیرد و آب بندی دستگاه است، در رتبه سوم کثیف ترین

وسایل خانه و آشپزخانه قرار دارد. سازمان NSF اعلام کرده است که اکثرافراد بعد از استفاده برای شستشو مخلوط کن را جدا نمی کنند، حتی مخلوط

کن هایی که قابلیت شستشو دارند را تنها پارچ را می شویند و پایه را تمیز نمی کنند .

پایه نگهدارنده چاقوها آلوده ترین وسایل خانه

 طبق اعلام سازمان بهداشت عمومی و ایمنی NSF پایه نگهدارنده چاقو یکی ازآلوده ترین وسایل خانه است. پایه نگهدارنده چاقو از 5نمره، نمره یک را به عنوان آلوده ترین وسایل خانه می گیرد. افراد به ندرت پایه نگهدارنده چاقو را تمیزمی کنند . آلودگی از طریق تیغه چاقو به پایه نگهدارنده منتقل می شود و در محیطتاریک و مرطوب میکروب و باکتری رشد می کند. پایه نگهدارنده چاقو یکبار در ماه با شوینده و آب گرم شسته و به طور کامل خشک شود. برای اطمینان از خشک شدن شکاف های قرارگیری چاقو بعداز شستشو می توانید از سشوار کمک بگیرید .

کفگیر های لاستیکی که با آن آشپزی می کنید از آلوده ترین وسایل خانه است

برس های آرایشی خانم ها از کثیف ترین وسایل خانه

ماشین ظرفشویی

یکی از وسایلی که سازمان بهداشت عمومی و ایمنی NSF به عنوان یکی ازآلوده ترین وسایل خانه اعلام کرده است، ماشین ظرفشویی است. نگران نباشید،

ماشین ظرفشویی شما مثل سینک، پایه نگهدارنه چاقو و… از آلوده ترین وسایلآشپزخانه نیست ولی لازم است که هر ماه داخل ماشین ظرفشویی را خالی و باشوینده مخصوص شستشو دهید. همچنین واشرهای لاستیکی را یا مسواک تمیز کنید، قفسه ها و زهکشی ها را بررسی کنید تا ذرات مواد غذایی در آن گیر نکرده باشد. این کار باعث افزایش طول عمر ماشی ظرفشویی شما خواهد شد

کشوهای فریزر یکی از آلوده ترین وسایل هر خانه.

نتیجه گیری :

نکاتی که در بالا گفته شد بخشی از مواردی بود که به منظور ضدعفونی کردن خانه و از بین بردن ویروس ها و میکروب زدایی می توانید به کار ببندید. البته این همه آنچه که باید بدانید و انجام دهید نیست بلکه اشاره ایست به میکروب زدایی و هرآنچه که برای از بین بردن باکتری ها کاربرد دارد .

باید نسبت به جلوگیری از ورود و رشد میکروب ها در فضای خانه و محیط کارتان هوشیار باشید، و راه های ورود را برروی انواع میکروب و باکتری ببندید. برای مثال هنگامی که با کفش وارد خانه می شوید، آلودگی های کف کفش را باخود به خانه می برید. تحقیقات نشان داده است که ۶۶ میلیون میکروب در کف کفش وجود دارند . بنابراین برای تمیزماندن کف زمین و فرش، با کفش وارد خانه نشوید. همین اقدامات کوچک می تواند در از بین بردن ویروس هاو میکروب زدایی بسیار مؤثر واقع شود .

. اما رایج ترین شایعات در خصوص کرونا کدامند؟

شایعات مربوط به کرونا : شایعات می توانند موجب افزایش اضطراب، ضعف سیستم ایمنی، اختلالات روانی و دامن زدن به شایعات بیشتری

باشند. شایعاتی که در خصوص کرونا مطرح شده اند شامل :

 • ویروس کرونا، تنها سالمندان را مبتلا می کند . احتمال ابتلا به ویروس کرونا بستگی به توان سیستم ایمنی بدن دارد. در واقع افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیش از دیگران در معرض ابتلاء هستند و این موضوع ارتباطی به سن افراد ندارد.
 • بسته هایی که از چین آمده اند، ناقل ویروس هستند . یکی دیگر از شایعات این است که برخی فکر می کنند که نامه یا بسته های ارسال شده از چین ناقل ویروس هستند.در حالی که ویروسکرونا بر روی اشیاء نمی تواند زمان زیادی زنده بماند .
 • ویروس از طریق حیوانات خانگی انتقال می یابد . کرونای حیوانی با کرونای انسانی تفاوت دارد و کرونای حیوانات به انسان قابل انتقال نیست. تنها لازم است اگرحیوانات را لمس کردید دست هایتان را بشوئید
 • آنتی بیوتیک ها کرونای جدید را درمان می کنند . آنتی بیوتیک ها کاربردی در درمان ویروس کرونا ندارند و تنها برای درمان بیماری هایی با منشاء باکتری استفاده میشوند. بنابراین از مصرف آنتی بیوتیک ها جدا خودداری کنید
 • داروی کرونا تولید شده است . با این که تحقیقات آغاز شده است اما هنوز دارو یا واکسن کرونا تولید نشده است. تولید چنین دارویی نیاز به زمان زیاد و آزمایش های متعدد دارد .

و نکته مهم پیشنهاداتی برای مدیریت استرس و اضطراب

برای کنترل استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن موارد زیر را رعایت کنید :

 1. استراحت و خواب کافی
 2. مثبت اندیشی
 3. دریافت اطلاعات واقعی و علمی
 4. داشتن عادت های سالم در زندگی
 5. ایجاد ارتباطات سالم برای کاهش استرس )البته با رعایت نکات بهداشتی و ترجیحا غیرحضوری
 6. سرگرم بودن و پرهیز از بیکاری
 7. همراهی با خانواده
 8. یوگا و مدیتیشن
 9. ورزش و پیاده روی
 10. پرهیز از پیگیری بیش از حد اخبار
 11. در صورت نیاز، مراجعه به مشاور
 12. به یاد داشته باشیم که با یاد خداوند دلها آرام میشود؛ با تمام قلب متوجه او و عظمتش، علم و آگاهی اش، وحاضر و ناظر بودنش باشیم.

 

ما در گروه نمک پــاینده در پایان  ضمن آرزوی سالی خوش و پربرگت وسرشار از موفقیت و سلامتی برای تک تک شما عزیزان امیدواریم با این حرکت بسیار کوچک توانسته باشیم قدمی در مسیر سلامتی و کمک به یکدیگر برداشته باشیم                               انشاا.. 

 

لینک اصلی و کامل مطالب .  سایت : http://zums.ac.ir/

لینک مطلب :

http://zums.ac.ir/page/11844/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7

 

سایت نمک پاینده   : http://www.saltpayandeh.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =